BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Warsztaty z dezinformacji - podsumowanie

W październiku i listopadzie 2023 r. odbyły się warsztaty dot. dezinformacji dla młodzieży. Obecnie każdy z nas mierzy się z ogromną ilością wiadomości napływających z portali informacyjnych i social mediów. Niestety wiele z nich jest tworzonych, aby wprowadzić odbiorców w błąd i wywołać chaos informacyjny. Dzięki warsztatom młodzież dowiedziała się jak weryfikować to, co codziennie dociera do nich w internecie.

Terminarz szkoleń:
1. Dezinformacja i jak ją rozpoznać – 2 października 2023 r., godz. 10:00 – 16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adolfa Dygańskiego.

Bartek - uczestnik warsztatów: "Na warsztatach dowiedzieliśmy się jak rozpoznawać fałszywą informacje. Wzięliśmy udział w quizie dotyczącym dezinformacji, oraz rozróżnialiśmy prawdziwy artykuł od fałszywego.
Głównym zadaniem było sprawdzanie wiarygodności już istniejącego artykułu".

2. Mowa nienawiści w internecie i jak sobie z nią radzić - 3 października 2023 r., godz. 10:00 – 16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adolfa Dygańskiego.

Marcelina - uczestniczka warsztatów: "Przede wszystkim nauczyliśmy się czym są fake newsy i jak rozróżnić fakt od opinii bądź plotki. Mieliśmy przyjemność zapoznać się ze stroną internetową brand24 i odkryć przy tym samym sposoby na śledzenie konkretnych informacji w internecie. Podczas zajęć pracowaliśmy w grupach, m.in. musieliśmy stworzyć profil sławnej osoby jedynie na podstawie informacji znalezionych w internecie, a w kolejnej części sprawdzić prawdziwość tego co znaleźliśmy z pewnymi źródłami. Podsumowaniem warsztatów była dyskusja na temat ludzi cechujących się jako przedsiębiorczy. Rozmową miło zakończyliśmy warsztaty.

3. Tworzenie wiarygodnych i rzetelnych informacji – 22 listopada 2023 r., godz. 10:00 – 16:00 w Parku Kultury.

Wiktoria - uczestniczka warsztatów: "Warsztaty o tworzeniu wiarygodnych i rzetelnych informacji. Zadaniem było znalezienie dowodów na fałszywość danych informacji z wykorzystaniem przedstawionych wcześniej etapów przeprowadzania selekcji. Wcieliliśmy się również w twórców fake newsów. W grupach musieliśmy wymyślić teorię spiskową i przedstawić ją reszcie, tak aby uwierzyli w naszą rzetelność. Nie zabrakło dyskusji o coraz to lepszym sposobie na oszukiwanie w internecie oraz wpływie sztucznej inteligencji na nasze umysły".

4. Rola social mediów w czasie kryzysu - 21 listopada 2023 r., godz. 10:00 – 16:00 w Parku Kultury.

Patryk - uczestnik warsztatów: "Na warsztatach omówiliśmy przykłady internetowej propagandy (zorganizowany trolling w postaci kampanii nienawiści, rozprzestrzenianie fake newsów, boty udające prawdziwych użytkowników.), o czym pamiętać w konsumpcji mediów w czasach kryzysu. Bardzo ważnym aspektem było zarządzanie mediami społecznościowymi w kryzysowych sytuacjach, w szczególności kiedy ostatnio nasiliły się ataki hackerskie na konta w mediach. Poznaliśmy także dobre praktyki.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice oraz uczniowie starachowicki szkół ponadpodstawowych. Łącznie w warsztatach wzięło udział 70 osób.

Warsztaty poprowadził Artur Maik - trener umiejętności miękkich i biznesu. Absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i międzynarodowych studiów podyplomowych z zakresu zarządzania projektami.

Cel warsztatów:
1. zrozumienie znaczenia fake newsów i umiejętność ich rozpoznawania,
2. nabycie umiejętności weryfikacji informacji zgodnie z metodologią informatologiczną
3. zrozumienie funkcjonowania gry informacyjnej i manipulacji informacją,
4. zapoznanie się z narzędziami wspomagającymi weryfikację i analizę informacji oraz fake newsów,
5. nabycie wiedzy w jaki sposób reagować na fałszywe informacje w rozmowie i w sieci,
6. nabycie wiedzy w jaki sposób podejmować działania w celu zwalczania dezinformacji.

Warsztaty realizowane były w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” z Programu Rozwój Lokalny, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Author: Kamil Stanos
kamil.stanos@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-322-10-00
e-mail: um@starachowice.eu

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept