BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Wizyta studyjna w Albanii

W dniach 10-13 stycznia 2023 r. uczestniczyliśmy w wyjeździe do Albanii do miasta Librazhd w ramach projektu "Rewizja - Pamiętając o przeszłości, przewidując przyszłość" finansowanego z Programu Europa dla Obywateli, wspólnie z naszymi partnerami z Miasta Pollina, Miasta Haybes, Regionu Harghida oraz NGO Redefine.

Albańczycy ujęli nas otwartością, przyjaźnią i gościnnością a sama Albania urzekła nas pięknem krajobrazu i kulturą. Jest to kraj, który ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Albania Rewizja 04

Pierwszego dnia mieliśmy zaszczyt odwiedzić władze miasta Librazhd. Zwiedziliśmy miasto i dowiedzieliśmy się o jego historii oraz o tym, jak ono funkcjonowało w czasie komunizmu.

Następnie każda grupa z państw uczestniczących w projekcie przedstawiła swoje prace w ramach konkursu „Tell Your Story”. Uczestnicy skupili się na przygotowaniu wywiadów z członkami rodziny na temat czasów komunizmu czy II wojny swiatowej. Filmy wywołały dyskusje, a zarazem pozwoliły nam dowiedzieć się z jakimi problemami musiały zmagać się osoby zamieszkujące różne części Europy w tym okresie.

Albania Rewizja 05

Drugiego dnia pojechaliśmy do „National Park Shebenik Jabllanice” gdzie uczestniczyliśmy w ceremonii oddania do użytkowania zrewitalizowanej części małej lokalnej wioski. Projekt został dofinansowany w 90% ze środków zewnętrznych państw Austrii i Chorwacji. Było to bardzo ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności.

Uczestnictwo w takim projekcie niewątpliwie daje wiele możliwości i znacząco poszerza horyzonty. Nie jest to jedynie szansa na zapoznanie się z kulturowością innych państw, lecz także możliwość spotkania niesamowitych, ale zarazem ciekawych osób. Należy również wspomnieć, że tego typu wyjazd znacząco rozwija naszą pewność siebie oraz płynność posługiwania się językiem angielskim.

Albania Rewizja 02

Serdecznie zachęcamy do angażowania się w przyszłościowe projekty, ponieważ jak widać – warto.

Autor: Martyna Stępień

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-322-10-00
e-mail: um@starachowice.eu

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję