BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Ścieżka edukacyjna samochodów STAR

W 2018 r. wypada jubileusz 70-lecia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach. Aby upamiętnić to wydarzenie, w mieście powstaje tzw. "Ścieżka STAR-a", w ramach której, w 5 miejscach umieszczone zostaną zabytkowe samochody.

Starachowice to miasto o bogatych tradycjach gospodarczych silnie powiązanych ze Staropolskim, a następnie Centralnym Okręgiem Przemysłowym. W 1948 roku rozpoczęto tu produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych pod marką „STAR”. Fabryka Samochodów Ciężarowych przez lata zatrudniała tysiące mieszkańców, będąc głównym pracodawcą w mieście. Przez kolejne pół wieku produkowano tu najpopularniejsze, polskie samochody ciężarowe, będące chlubą naszego miasta. Pamiętając o motoryzacyjnej legendzie ze Starachowic postanowiono uczcić 70 rocznicę uruchomienia jej produkcji. 

Pierwszy pojazd - STAR 1142 wita wjeżdzających do miasta od 20 września 2018 r. Samochód miastu podarowała firma pana Łukasza Misztala Zakład Usług Wodnych i Komunalnych, a wyremontowany został przez starachowicką firmę AUTOBOX. STAR został tak ustawiony, że wszyscy którzy do Starachowic wjeżdżają lub przejeżdżają obok mogą zobaczyć samochód, który przed laty był produkowany w Starachowicach, który był powodem do dumy a dziś wita wjeżdżających do miasta i zaprasza do odwiedzenia muzeum Przyrody i Techniki.

Przy oficjalnym otwarciu Ścieżki Stara Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podziękował również inicjatorom „Ścieżki STAR-a”, panu Janowi Tamiołło właścicielowi Telewizji Starachowice oraz panu Eugeniuszowi Majchrzykowi z Centrum Inicjatyw Senioralnych i Komitetu Rewitalizacji, którzy zgłosili pomysł, aby na ulicach naszego miasta w różnych charakterystycznych punktach stanęły STAR-y przed laty produkowane w Starachowicach.

Dnia 27 września 2018 r. przy Alei Nieodległości stanął kolejny STAR - tym razem model 200, a od 4 października obok ronda im. Zbigniewa Rafalskiego stoi STAR 28. Kolejne dwa samochody w październiku zostaną umieszczone obok Urzędu Miejskiego oraz na Osiedlu Michałów.

Author: Kamil Stanos
kamil.stanos@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-322-10-00
e-mail: um@starachowice.eu

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept