BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Niepokojące wyniki badań w starachowickich szkołach

97 procent uczniów klas III w starachowickich podstawówkach ma problemy z wadami postawy co wymaga udziału w zajęciach korekcyjnych, u części konieczna jest już konsultacja ortopedyczna. To wyniki badań przeprowadzonych przez nauczycieli Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w starachowickich szkołach.

W maju i czerwcu b.r. pracownicy prowadzili badania przesiewowe mające na celu wykrycie wad we wczesnej fazie i dzięki temu umożliwienie wczesnej interwencji. Nauczyciele badali u dzieci: asymetrię barków i łopatek, wady klatki piersiowej, przykurcz zgięciowy stawów kolanowych, płaskostopie, nadwaga, koślawość pięt, koślawość/szponowatość kolan, rotacja miednicy, obniżenie miednicy, kąt rotacji od.lędźwiowego, kąt rotacji od. piersiowego, skolioza powyżej 10 stopni, oraz postawy skoliotyczne.

Wyniki badań pokazały, że większość przypadków czyli 277 (97%) wymaga zajęć korekcyjnych. Konsultacji ortopedycznej wymaga 10 wychowanków.

- Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że znaczna część dzieci ma wady postawy. Stan ten utrzymuje się od wielu lat. Istotne jest to, aby stale go monitorować. - mówi Zastępca Prezydenta Miasta do Spraw Społecznych Jerzy Miśkiewicz. - Służyć temu będą badania organizowane przez MOGiK. Apel kieruję do rodziców, aby nie lekceważyli tych wyników. Dane są naprawdę niepokojące.

Rodzice, którzy zauważyli nieprawidłowościami w postawie ciała swojego dziecka lub otrzymali takie uwagi od nauczyciela ze szkoły mogą zgłaszać się bezpośrednio w celu konsultacji do Ośrodka. MOGKiK w Starachowicach ma swoją siedzibę przy ulicy Stefana Żeromskiego 1a.

Podstawą objęcia dziecka zajęciami jest skierowanie od lekarza rodzinnego i lekarza specjalisty.

Szczegółowe wyniki badań w poszczególnych placówkach oświatowych znajdują się w załączonym do informacji raporcie oraz w zakładce: //www.starachowice.eu/strona-441-raport_z_badan_przeprowadzonych_przez.html

 

docxraport__badania_mogik.docx496.74 KB

 

 

Autor: Recenzenci

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-322-10-00
e-mail: um@starachowice.eu

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję