BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Rekordowe dofinansowanie dla Starachowic

Gmina Starachowice uzyskała dofinansowanie w wysokości ok. 40 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ 2014-2020 na realizację 2 projektów dotyczących transportu niskoemisyjnego oraz budowę ścieżek rowerowych.

- To bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta, otrzymaliśmy dofinansowanie zewnętrzne do ogromnych zadań, które będziemy realizować w najbliższych latach – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Dla porównania podam, że Gmina Starachowice rocznie ma około10 mln zł środków własnych na wszystkie inwestycje w mieście w tym na remonty dróg, chodników, na inwestycje w szkołach, przedszkolach i inne przedsięwzięcia realizowane na terenie miasta.

1 slajd 28 06 2018

2 slajd 28 06 2018

Ogólna wartość projektu to ponad 35 mln zł. Przyznane dofinansowanie wynosi ok 85%.

- Dostaliśmy pieniądze na inwestycje, które już zrealizowaliśmy, które obecnie realizujemy oraz te które w tej chwili projektujemy – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Jednym z nich jest budowa łącznika pomiędzy ulicami Batalionów Chłopskich a Iglastą, która została już zrealizowana. Drugą taką inwestycją jest budowa Pasażu Staffa czyli ciągu pieszo – rowerowego na który też uzyskaliśmy dofinansowanie, obecnie jest ona w trakcie realizacji. Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargu na montaż 30 wiat przystankowych na terenie miasta. To zadanie także zostanie wykonane w tym roku.

Gmina Starachowice również rozstrzygnęła przetargi na kolejne inwestycje zaplanowane w projekcie, na inne trwa opracowywanie dokumentacji technicznej lub czekamy na uzyskanie pozwoleń na budowę.

- Wymieniony projekt zakłada budowę Centrum Komunikacyjnego Starachowice Dolne w tym budowę parkingu poziomowego z pomieszczeniami usługowymi, budowę parkingu dla rowerów, budowę kładki łączącej centrum przesiadkowe z rewitalizowaną częścią miasta przy Zbiorniku Pasternik, przebudowę placu dworcowego oraz stanowisk dla autobusów i busów, montaż elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, uporządkowanie terenu, montaż małej architektury, modernizacja oświetlenia – informuje Prezydent Miasta Marek Materek – Kolejnym przedsięwzięciem jest budowa Centrum Komunikacyjnego Starachowice Wschodnie (budowa parkingu dla rowerów, przebudowa stanowisk dla autobusów i busów, montaż elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, montaż małej architektury, modernizacja oświetlenia). Budowa zatoki przystankowej na Grobli przy ul. Kieleckiej. Wykonanie 4 elektronicznych tablic informacji pasażerskiej na najbardziej uczęszczanych przystankach. Zaplanowano zakup 10 sztuk ekologicznych niskopodłogowych autobusów spełniających normę Euro 6 wyposażonych w automaty do zakupu biletów oraz monitoring. Modernizację bazy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego poprzez budowę nowego warsztatu i myjni oraz utworzenie centrum zarządzania dyspozytorskiego w MZK. Kolejna bardzo ważna inwestycja to budowa ulicy Nowej Moniuszki stanowiącej połączenie pomiędzy Kielecką a Nowowiejską w nowym śladzie.
Pod koniec ubiegłego roku Prezydent Miasta zwrócił się do radnych Rady Miejskiej z prośbą o poparcie inicjatywy dotyczącej połączenia dwóch spółek miejskich Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i Zakładu Energetyki Cieplnej co było niezbędnym elementem do tego, aby Gmina Starachowice mogła złożyć wniosek na „Poprawę komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego".
- Dziś dziękuję radnym Rady Miejskiej, którzy w tym kluczowym momencie zagłosowali za projektem uchwały, która budziła zastrzeżenia i obawy – mówi prezydent. Odpowiadając na pytania, mówiłem o tym – że warto zaryzykować po to – aby dać sobie szansę i szansę naszemu miastu by skorzystać z ogromnych środków zewnętrznych i to się właśnie dzieje.

3 slajd 28 06 2018

Kolejny projekt na realizację którego Gmina Starachowice uzyskała dofinansowanie w wysokości 94 % to budowa systemu ścieżek rowerowych na terenie miasta a także budowa całego systemy tzw. roweru miejskiego. Wartość projektu to 5,4 mln zł.
- Przedsięwzięcie obejmuje utworzenie spójnego systemu ciągów pieszo rowerowych oraz ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 10 km, wykonanie 11 stacji roweru miejskiego z możliwością wypożyczania rowerów na terenie miasta Starachowice, (110 rowerów z czego 90 sztuk rowerów standardowych, 10 sztuk rowerów familijnych cargo oraz 10 sztuk rowerów napędzanych silnikiem elektrycznym) – informuje prezydent.

Przebieg planowanej infrastruktury pozwoli na połączenie osiedli mieszkaniowych z instytucjami administracji publicznej z ośrodkami edukacji, sportu i skupiskami zakładów pracy. Na terenie miasta powstanie 165 sztuk stojaków z elektrozamkami, 11 terminali pozwalających na rejestrację w systemie wypożyczenie oraz zwrot roweru miejskiego. Zaplanowano także stację ładującą do rowerów elektrycznych oraz punkty samoobsługi serwisowej dla rowerów.

Autor: Kamil Stanos
kamil.stanos@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-322-10-00
e-mail: um@starachowice.eu

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję