BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Szkolenie z Kompetencji Przyszłości dla młodzieży

W dniach 08–10.12.2023 r. starachowicka młodzież wzięła udział w szkoleniu podsumowującym prace nad Programem Kompetencje Przyszłości prowadzonym przez Damiana Deca. Warsztaty odbyły się w Ośrodku Wypoczynkowym „Jodełka” w Św. Katarzynie. Celem wyjazdu oprócz integracji były zagadnienia związane z radzeniem sobie ze stresem, wystąpieniami publicznymi, pewnością siebie i motywacją.


Pierwszy dzień zaczął się od kilku energizerów i przywitania przedstawicieli Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Następnie młodzież miała okazję wspólnie z trenerem opracować plan warsztatów, który spełni wszystkie ich oczekiwania. Kolejnym punktem szkolenia była ewaluacja kończącego się 2023 roku, gdzie radni dzielili się swoimi przemyśleniami i osiągnięciami. Po tak aktywnym dniu przyszła pora na MRM’owe Mikołajki, którym towarzyszyło wiele śmiechu i radości. Oprócz prezentów każdy uczestnik dostał od Świętego Mikołaja nowe bluzy i koszulki z logo Młodzieżowej Rady Miasta. Wydawałoby się, że to już koniec, ale zwieńczeniem tego pracowitego dnia była sesja mindfulness, czyli ćwiczenia uważności. W takim świątecznym nastroju radni zakończyli pierwszy dzień.
Drugi, najbardziej aktywny dzień, zaczął się od pracy w grupach. Młodzieżowi radni rozmawiali na tematy związane z panowaniem nad stresem, które potem wprowadzali w życie podczas prezentacji swoich opinii o prawach człowieka. Następnie uczyli się jak prowadzić rozmowę i dawać dobry feedback. Podczas całego szkolenia radni dzielili się swoimi różnorodnymi umiejętnościami np. żonglowaniem. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć wielu energizerów i sesji mindfulness, która przypadła do gustu większości grupy.
W piękny, grudniowy, niedzielny poranek radni, którym nie straszny śnieg i mróz zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, Łysicę. Podziwiając niesamowity wschód słońca wrócili pełni energii i mocy do działania. Ostatni dzień został poświęcony na podsumowanie warsztatów i całego minionego roku. Każdy otrzymał pozytywny feedback, a wzruszającym wypowiedziom nie było końca. Ostatnim punktem programu była sesja zdjęciowa upamiętniająca te owocne 3 dni. Nasi radni wrócili do Starachowic zmotywowani i gotowi do rozpoczęcie nowego roku, ale co najważniejsze wrócili z masą niesamowitych wspomnień.
Pod terminem "Kompetencje Przyszłości" kryje się 10 zawodowych umiejętności wg Instytutu Badawczego Uniwersytetu w Phoenix tj.:

1. myślenie projektowe,
2. współpraca wirtualna,
3. myślenie obliczeniowe,
4. transdyscyplinarność,
5. umiejętność korzystania z nowych mediów,
6. zarządzanie obciążeniem kognitywnym,
7. inteligencja społeczna,
8. niekonwencjonalne i adaptacyjne myślenie,
9. odkrywanie sensu,
10. nadawanie znaczenia.

Próbowaliśmy na szkoleniu zaczerpnąć ze wszystkich tych elementów.

Szkolenie było zwieńczeniem naszej pracy nad Programem Kompetencje Przyszłości. Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

PROGRAM KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI

 

Autor: Kamil Stanos
kamil.stanos@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-322-10-00
e-mail: um@starachowice.eu

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję