Logo miasta z napisem: Starachowice - napędzamy rozwój

Projekt „AkTYwne Miasto. Razem dla rozwoju Starachowic.” współfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

Zobacz szczegóły projektu

18 kwietnia 2025

Zostań dawcą szpiku

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku w DKMS to coś, co naprawdę ma znaczenie. Dla Ciebie to tylko wymaz z policzka, dla kogoś – szansa na życie. Jedną z takich osób jest starachowiczanin Oskar Jasiak. W najbliższą środę (23 kwietnia) w Centrum Kreatywności Pałacyk odbędzie się spotkanie dotyczące akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dla Oskara i innych pacjentów, które odbywają się na terenie powiatu starachowickiego.

Codziennie ktoś w Polsce i na świecie słyszy diagnozę: nowotwór krwi. Ich jedyną nadzieją może być właśnie Twój szpik.

DKMS Blizniak.jpg

Co zyskujesz, rejestrując się?


Świadomość, że możesz uratować komuś życie
Poczucie, że robisz coś dobrego i realnego
Dołączenie do społeczności ludzi, którzy wierzą w moc pomocy
To wszystko bez bólu, bezpiecznie i za darmo

 

oskar1.jpg

- Nie musisz być lekarzem, by ratować życie. Zostań potencjalnym dawcą – to najpiękniejszy prezent, jaki możesz dać drugiemu człowiekowi. Rejestracja trwa tylko chwilę, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i znaleźć wszelkie niezbędne informacje – zapewniają osoby zarejestrowane w bazie DKMS.

Jednym z pacjentów, który czeka na pomoc jest starachowiczanin Oskar Jasiak.

oskar2.jpg 

Oskar ma 14 lat. Wspólnie z rodzicami i starszym bratem mieszkają w Starachowicach. Kilka miesięcy temu spokój rodziny zaburzyła diagnoza ostra białaczka limfoblastyczna. Aby żyć Oskar potrzebuje przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Bliscy Oskara wspierają działania rejestracyjne dedykowane Oskarowi i innym Pacjentom.

4ea84f85-37bf-431f-9afb-06c563b6e669.jpg


W środowym spotkaniu udział wezmą:
-Ewa i Paweł Jasiak - rodzice Oskara;
-Maciej Mazur - Dawca faktyczny;
-Agnieszka Budnik - Pacjentka, która żyje dzięki Dawcy szpiku;
-Przedstawiciele władz miejskich - Prezydent Starachowic Marek Materek, Starosta powiatu starachowickiego Piotr Babicki, Burmistrz Wąchocka Robert Janus oraz Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn
-Natalia Banasik - Pracowniczka Fundacji DKMS.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, które rozpocznie się o godzinie 11.30

 oksar1.jpg

Czym jest DKMS

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych.

Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602.

DKMS i Ty mozesz.jpg

To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 2 000 000 osób), spośród których już ponad 14 000 osób (styczeń 2025) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

soakr4.jpg

Więcej aktualności

Wakacyjne propozycje naszych stowarzyszeń

W czerwcu poznaliśmy rozstrzygnięcia wakacyjnego konkursu dla organizacji pozarządowych. Prezydent Miasta Starachowice przyznał łącznie 500 tysięcy złotych dla stowarzyszeń, które przygotowały ciekawą ofertę wakacyjną dla dzieci i młodzieży. Warto sprawdzić szczegóły tych ofert i jeśli jeszcze zostały wolne miejsca dokonać zgłoszenia swoich podopiecznych. Publikujemy pełną ofertę wakacyjną naszych stowarzyszeń.

Więcej...
received_1281139170674206.jpeg

Koncert patriotyczny pod Skałkami

W piątkowe popołudnie (12 czerwca) zapraszamy wszystkich mieszkańców w okolice Ławeczki Halnego na wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych w hołdzie żołnierzom Ponurego i Nurta. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.

Więcej...
518878989_1279704916850063_6180859679099019826_n.jpg

Powraca Letnia Kawiarenka Społeczna

Od przyszłego piątku na starachowicką mapę aktywności powraca Letnia Kawiarenka Społeczna. Oficjalne otwarcie przyjaznej przestrzeni nie tylko dla seniorów zaplanowano na 19 czerwca. Kawiarenka tradycyjnie będzie mieścić się w Galerii Skałka.

Więcej...
palacyk.jpg

Pobierz wniosek i zgłoś organizację

Do 19 czerwca organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty działające na rzecz mieszkańców Starachowic mogą zgłaszać swoje kandydatury do konkursu „AkTYwator 2026”. Z najaktywniejszymi widzimy się na Gali Organizacji Pozarządowych już 24 czerwca w Centrum Kreatywności "Pałacyk".

Więcej...
Powrót na początek strony