Logo miasta z napisem: Starachowice - napędzamy rozwój

Projekt „AkTYwne Miasto. Razem dla rozwoju Starachowic.” współfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

Zobacz szczegóły projektu

710781982_1535556337931585_7758019421291284775_n.jpg

2 czerwca 2026

Najwyższe dofinansowanie w regionie

Dziś w Kielcach Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek wspólnie z Wojewodą Świętokrzyskim Józefem Brykiem podpisali umowy na dofinansowanie dla Starachowic w ramach programów „Opieka 75+” oraz „Rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Do naszego miasta trafi łącznie ponad 4,2 mln złotych.

Do Starachowic trafi 3,6 mln złotych na utworzenie Filii Środowiskowego Domu Samopomocy Typu C w budynku przy ul. Żeromskiego 1A. 

- Dziś podpisaliśmy umowę, która pozwoli dokończyć realizację zadania, które jest tak ważne dla mieszkańców Starachowic. To właśnie na osiedlu Żeromskiego powstanie miejsce stworzone przede wszystkim z myślą o osobach cierpiących na chorobę Alzheimera i ich rodzinach. To projekt, o który zabiegaliśmy od lat. Pierwszy etap prac wykonaliśmy już wcześniej, ale przez długi czas nie udawało się zdobyć środków na dokończenie inwestycji. Dziś wreszcie możemy powiedzieć: udało się. Mamy finansowanie, podpisaliśmy umowę i możemy działać - podsumował Prezydent Starachowic Marek Materek. 
Dzięki pozyskanym środkom Miasto dokończy remont budynku, wyposaży placówkę, a przede wszystkim stworzy nowoczesne miejsce wsparcia, terapii i codziennej pomocy.
- Choroba Alzheimera dotyka nie tylko osoby chore, ale całe rodziny, które każdego dnia mierzą się z ogromnym wysiłkiem opieki nad bliskimi. Dlatego ta inwestycja jest tak ważna i tak bardzo potrzebna - dodaje Prezydent Starachowic.
Filia Typu -C będzie adresowana do osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych i będzie zlokalizowana kilkaset metrów od siedziby ŚDS i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego (ulice Reja i Kochanowskiego). Nieruchomość, na której będzie zlokalizowany Dom typu – C to działka o powierzchni 2 623,00 m², zabudowa podpiwniczonym dwukondygnacyjnym budynkiem o powierzchni użytkowej 585,66 m².
W regionie świętokrzyskim działa 47 środowiskowych domów samopomocy, w tym 9 powiatowych i 38 gminnych. To ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają pomocy w przystosowaniu do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.
Opieka Plus
Dodatkowo do Starachowic trafi ponad 660 tys. zł w ramach programu „Opieka 75+” na rozwój usług opiekuńczych dla seniorów. To największa dotacja w województwie świętokrzyskim.
- Program „Opieka 75+” to zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych dla osób starszych, szczególnie samotnych lub samotnie gospodarujących. Adresowany jest do gmin liczących do 60 tys. mieszkańców. W 2026 roku w naszym regionie przystąpiły do niego 44 gminy, a łączne dofinansowanie wynosi 3,6 mln złotych. Największą dotację, w wysokości ponad 660 tys. złotych, otrzymała gmina Starachowice. Wśród największych beneficjentów są także gminy: Końskie z blisko 433 tys. złotych wsparcia oraz Stąporków, do którego trafi ponad 240 tys. złotych - informuje Urząd Wojewódzki w Kielcach. 

Więcej aktualności

Wakacyjne propozycje naszych stowarzyszeń

W czerwcu poznaliśmy rozstrzygnięcia wakacyjnego konkursu dla organizacji pozarządowych. Prezydent Miasta Starachowice przyznał łącznie 500 tysięcy złotych dla stowarzyszeń, które przygotowały ciekawą ofertę wakacyjną dla dzieci i młodzieży. Warto sprawdzić szczegóły tych ofert i jeśli jeszcze zostały wolne miejsca dokonać zgłoszenia swoich podopiecznych. Publikujemy pełną ofertę wakacyjną naszych stowarzyszeń.

Więcej...
received_1281139170674206.jpeg

Koncert patriotyczny pod Skałkami

W piątkowe popołudnie (12 czerwca) zapraszamy wszystkich mieszkańców w okolice Ławeczki Halnego na wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych w hołdzie żołnierzom Ponurego i Nurta. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.

Więcej...
518878989_1279704916850063_6180859679099019826_n.jpg

Powraca Letnia Kawiarenka Społeczna

Od przyszłego piątku na starachowicką mapę aktywności powraca Letnia Kawiarenka Społeczna. Oficjalne otwarcie przyjaznej przestrzeni nie tylko dla seniorów zaplanowano na 19 czerwca. Kawiarenka tradycyjnie będzie mieścić się w Galerii Skałka.

Więcej...
palacyk.jpg

Pobierz wniosek i zgłoś organizację

Do 19 czerwca organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty działające na rzecz mieszkańców Starachowic mogą zgłaszać swoje kandydatury do konkursu „AkTYwator 2026”. Z najaktywniejszymi widzimy się na Gali Organizacji Pozarządowych już 24 czerwca w Centrum Kreatywności "Pałacyk".

Więcej...
Powrót na początek strony